top of page

Salacak Waterfront Park

Urban Design Competition

Salacak Waterfront Park

Type: Urban Design Competition / Status: Concept Design / Client: Istanbul Metropolitan Municipality / Location: Salacak, Istanbul / Year: 2020

Work in Collaboration / Team: Aslı Aydın, Dide Dinç Üstündağ, Göknur Gülcü, Emel Akdemir Mut

Salacak sahili yarışması kentin kamusal alan tasarımının geleceğini düşünmenin fırsatlarından biri olarak değerlendirilmiştir. Tarihi Yarımada ve Kız Kulesi manzarasıyla İstanbul’da gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Salacak sahili, yaklaşık 2.5 km’lik sahil şeridiyle hem Salacak ve Üsküdar sakinlerinin hem de çevre muhitlerden gelen yayaların yoğun kullanımındadır. Mevcut durumda çift şeritli, iki yönlü araç yolunun bulunduğu Salacak Sahil’inde yolun karşılıklı birer şeridi araç park yeri olarak kullanılmakta, kıyı şeridi duran araçlar tarafından daraltılmaktadır. Özellikle hafta sonları kalabalık yaya trafiğinde bisiklet yolunun yayalar tarafından kullanılması ile riskli durumlar ortaya çıkmaktadır. Üst kottaki Salacak kentsel dokusu ile kıyı şeridi arasındaki bağlantılar mevcutta cılız kalmakta, bağlantıyı sağlayan merdivenler kıyıya tali noktalardan erişmektedir. Yaşlılar ve engelliler için kıyıya erişim olanağı bulunmamaktadır.

Yarışma projesinde, Üsküdar ile Kadıköy arasında yer alan Salacak Sahil şeridinin yaya öncelikli bir perspektif ile değerlendirilerek motorlu araç trafiğine kapatılması, araç yolundan ve araç park yerlerinden kazanılan alanların yeşil bir kıyı parkına dönüştürülmesi öncelikli olarak ele alınmıştır. Yoğunluklu olarak falez bölgesinde bulunan mevcut yeşil dokunun tüm Salacak sahili boyunca Üsküdar meydanına kadar uzatılarak genişletilmesi önerilmektedir. Alt kıyı (deniz hattı) ile üst kıyı (yeşil hat) hatları arasındaki tüm alanın bütünlüklü bir şekilde yoğun yeşil park alanı olarak tasarlanması önerinin ana temasıdır.

Sahil şeridi, yayaların ve motorlu olmayan taşıtların ön planda olduğu bir yavaş sokak olarak düşünülmektedir. Kamusal alan kullanım önceliği yaya, bisiklet ve elektrikli scooter gibi mikro mobilite ulaşım çözümleri, toplu ulaşım, hareket halindeki bireysel araçlar ve son olarak da park halindeki duran araçlar olarak sıralanmaktadır. Üsküdar meydanına yakın noktada bir açık otopark, Harem bölgesinde ise 1200 araç kapasiteli bir kapalı otoparkı da içeren transfer merkezi konumlandırılarak tüm Salacak kıyısının motorlu araç trafiğine kapatılması önerilmektedir. Önerilen yeşil kıyı parkının içindeki ulaşım bisiklet, tramvay, yaya yolları ve deniz ulaşımı ile sağlanmaktadır. Proje kapsamında Üsküdar meydanındaki istasyondan başlayan hat, bu faz kapsamında Harem istasyonunda sonlanmıştır. Gelecekte ise hattın Kadıköy’e kadar uzatılarak, Üsküdar – Kadıköy sahil şeridinin kesintisiz olarak bağlanması önerilmektedir.

bottom of page